Sevgililer Günü nereden geliyor?


Hediye
Hediye

Gündemi oldukça dolduran 14 Şubat Sevgililer Günü‘nün nereden geldiği hakkında ne biliyoruz? Ya da şöyle soralım, sevgililer günü nereden çıktı? Atomun keşfildiği gibi sevgililer günüde mi keşif sonucu ortaya çıktı?  14 Şubat hakkında bu yazıda vereceğimiz bilgiler sizlere garip gelebilir, çünkü bu günün nasıl ortaya çıktığı gerçekten şaşırtıcı ve düşündürücü.

Neden birbirini seven çiftler 14 Şubat’ta özel birşeyler yapıyor, bir hediye almadan edemiyor? neden yılın farklı günlerinde farklı farklı şeyler yapmak varken yalnızca 14 Şubat’ı özel gün sayıyor ve o güne hediye alma yarışına giriliyor? Neden özel dediğimiz şeyleri yalnızca takvimdeki bir güne sabitliyoruz? Neden sadece mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü dediğimiz günde annelerimize özel birşeyler yapmaya çalışıyoruz? Aslında dünyaya bakınca ileride hergünün özel bir gün ilan edileceği şüphesiz. Aslında hergünümüz gerçekten özel ve yarını bilemiyoruz fakat birileri bize özel gün dediğimiz günler çıkararak her yıl o günlerde tüketim çılgınlığı yapmamızı istiyorlar ve popüler kültüründe etkisiyle bu gerçekleşiyor. Özel günlerde çiçek sipariş sayıları tavan yapıyor, ticaret al-sat artıyor. Neyse kendi düşüncelerimi fazla uzatmadan 14 Şubat Sevgililer Günü’nün geçmişine değinmek istiyorum.

Antik Yunan’dan Birkaç İz

Antik Yunan takviminde “Gamelyon Ayı” adında bir ay vardı. Bu ay her yıl ocak ayının ortası ile şubat ayının ortası olan kısma denk geliyor. Bunun dışında ise o ay içerisinde 15 Şubat’ta kutlanan Lupercalia günü (Bkz: Lupercalia) vardı. Bu günün arifesinde yani 14 Şubat’ta genç kız ve erkekler bir kuraya katılır ve kurada çıkan isimler birbiriyle çift olurlardı.

Aziz Valentine ve 14 Şubat

Aziz Valentine inandığı düşünce sebebiyle öldürülen bir din adamıydı. Katolik kitaplarında 14 Şubat gününe kayıtlandırılmış 3 tane Aziz Valentine adlı ölü vardır. Bundan dolayı 14 Şubat Sevgililer Günü ile bu hadiseler arasında bir bağlam kurulmaya çalışılmıştır.

Günümüzde 14 Şubat

1810’lu yıllarda ilk kez Amerikalı Esther Howland’ın sevgililer günü kartı yollamasıyla sevgililer günü anlamına dolaylı olarak varmıştır. Daha sonra bunu başkalarıda yapınca ve 14 Şubat günlerinde ekonomide ciddi bir artış olduğu görülünce devletler tarafındanda destek görmüştür.

Dipnot: Sevgililer günü bazı ülkelerde yasaktır. Bu ülkelere Suudi Arabistan örnektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir